Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym dowie się przedsiębiorca ze szczegółowej wersji programu

11 marca 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

FUNDUSZE UNIJNE | Programy operacyjne, ich szczegółowe opisy, wytyczne dotyczące tzw. kwalifikowania wydatków i wreszcie reguły dotyczące udzielania pomocy publicznej – z takimi dokumentami musi się zapoznać firma, która chce walczyć o dotacje.

Michał Kołtuniak

Programy operacyjne to podstawowe dokumenty, które wskazują na zadania i cele, jakie mają być realizowane i osiągnięte dzięki unijnym dotacjom. Wyznaczają granice, których mają się trzymać instytucje odpowiedzialne za wydatkowanie i kontrolowanie tych środków oraz podmioty, które chciałyby z nich korzystać. Jednak same programy operacyjne, które dzielą się na tzw. programy ogólnokrajowe, regionalne i jeden dla makroregionu Polski wschodniej, mają stosunkowo ogólny charakter. Nie dają np. precyzyjnych wskazówek, na jakiego rodzaju projekty (inwestycje) będzie można otrzymać dofinansowanie, ani kto w konkretnych przypadkach będzie mógł się o nie ubiegać.

I właśnie w celu doprecyzowania pewnych kryteriów tworzone są szczegółowe opisy tych programów. Potocznie nazywane szopami (od szczegółowych opisów osi priorytetowych) pozwalają się zorientować, jakie projekty będą dotowane, kto będzie mógł wystąpić z wnioskiem, kto będzie go przyjmował i na jakich zasadach, a także np. w tym, w jakiej wysokości grant będzie mógł zostać przyznany albo, jaki będzie wymagany udział własny przedsiębiorcy w wydatkach.

Jedność w różnorodności

Ponieważ każde województwo przygotowało własny program operacyjny, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament