O czym dowie się przedsiębiorca ze szczegółowej wersji programu
FUNDUSZE UNIJNE | Programy operacyjne, ich szczegółowe opisy, wytyczne dotyczące tzw. kwalifikowania wydatków i wreszcie reguły dotyczące udzielania pomocy publicznej – z takimi dokumentami musi się zapoznać firma, która chce walczyć o dotacje.
Michał Kołtuniak
Programy operacyjne to podstawowe dokumenty, które wskazują na zadania i cele, jakie mają być realizowane i osiągnięte dzięki unijnym dotacjom. Wyznaczają granice, których mają się trzymać instytucje odpowiedzialne za wydatkowanie i kontrolowanie tych środków oraz podmioty, które chciałyby z nich korzystać. Jednak same programy operacyjne, które dzielą się na tzw. programy ogólnokrajowe, regionalne i jeden dla makroregionu Polski wschodniej, mają stosunkowo ogólny charakter. Nie dają np. precyzyjnych wskazówek, na jakiego rodzaju projekty (inwestycje) będzie można otrzymać dofinansowanie, ani kto w konkretnych przypadkach będzie mógł się o nie ubiegać.
I właśnie w celu doprecyzowania pewnych kryteriów tworzone są szczegółowe opisy tych programów. Potocznie nazywane szopami (od szczegółowych opisów osi priorytetowych) pozwalają się zorientować, jakie projekty będą dotowane, kto będzie mógł wystąpić z wnioskiem, kto będzie go przyjmował i na jakich zasadach, a także np. w tym, w jakiej wysokości grant będzie mógł zostać przyznany albo, jaki będzie wymagany udział własny przedsiębiorcy w wydatkach.
Jedność w różnorodności
Ponieważ każde województwo przygotowało własny program operacyjny, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta