Zapłaty nie da się uniknąć. Ale korekty kosztów – tak
Zawarcie umowy odnowienia pozwoli na umorzenie dotychczasowego zobowiązania i na uniknięcie negatywnych konsekwencji podatkowych.
Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje tym, że przedsiębiorcy mają czasem kłopoty z regulowaniem zobowiązań. Stan taki powoduje, że przedsiębiorca będzie musiał ponieść zarówno konsekwencje natury cywilnoprawnej (np. zapłacić odsetki za opóźnienie), jak również te o charakterze podatkowym. Aby się przed tym uchronić, przedsiębiorca może zawrzeć umowę nowacji, która jest uregulowana w art. 506 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.). Z chwilą zawarcia tej umowy następuje umorzenie dotychczasowego zobowiązania. Przedsiębiorca będzie dalej zobowiązany do świadczenia, przedmiot tego świadczenia pozostanie ten sam, lecz zmieniona zostanie jego podstawa prawna.
Jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą umowa nowacji? Posłużmy się przykładem.
Przykład
Spółka A zawarła ze spółką B umowę sprzedaży pięciu komputerów po 4000 zł każdy. Po upływie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta