Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogotowie ubezpieczeniowe

11 marca 2015 | Dobra Firma | Ewa Tomala
Ewa Tomala, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Ewa Tomala, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy

Co jest gorsze: niedoubezpieczenie czy nadubezpieczenie

- Proszę o wyjaśnienie, co oznaczają w umowie ubezpieczenia pojęcia „niedoubezpieczenie" i „nadubezpieczenie" i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie.

Z pojęciami „niedoubezpieczenie" i „nadubezpieczenie" można się spotkać w umowach ubezpieczenia mienia. Mają one znaczny wpływ na ustalanie wartości odszkodowania, gdyż w przypadku tych ubezpieczeń co do zasady suma ubezpieczenia ustalana jest według wartości ubezpieczonego mienia. Należy pamiętać, że z niedoubezpieczeniem czy nadubezpieczeniem będziemy mieli do czynienia jedynie wtedy, gdy umowa ubezpieczenia będzie zawierała tego typu postanowienia.

Niedoubezpieczenie występuje wówczas, gdy suma ubezpieczenia ustalona w polisie jest niższa od wartości mienia. Zazwyczaj jest to skutek tego, że dana rzecz została ubezpieczona na niższą sumę niż jej realna wartość. Z reguły umowy ubezpieczenia przewidują, że w przypadku wystąpienia niedoubezpieczenia odszkodowanie zmniejsza się w takiej proporcji, w jakiej suma ubezpieczenia pozostaje do rzeczywistej wartości tego mienia. Ta zasada ustalania odszkodowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament