Pogotowie ubezpieczeniowe
Co jest gorsze: niedoubezpieczenie czy nadubezpieczenie
- Proszę o wyjaśnienie, co oznaczają w umowie ubezpieczenia pojęcia „niedoubezpieczenie" i „nadubezpieczenie" i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie.
Z pojęciami „niedoubezpieczenie" i „nadubezpieczenie" można się spotkać w umowach ubezpieczenia mienia. Mają one znaczny wpływ na ustalanie wartości odszkodowania, gdyż w przypadku tych ubezpieczeń co do zasady suma ubezpieczenia ustalana jest według wartości ubezpieczonego mienia. Należy pamiętać, że z niedoubezpieczeniem czy nadubezpieczeniem będziemy mieli do czynienia jedynie wtedy, gdy umowa ubezpieczenia będzie zawierała tego typu postanowienia.
Niedoubezpieczenie występuje wówczas, gdy suma ubezpieczenia ustalona w polisie jest niższa od wartości mienia. Zazwyczaj jest to skutek tego, że dana rzecz została ubezpieczona na niższą sumę niż jej realna wartość. Z reguły umowy ubezpieczenia przewidują, że w przypadku wystąpienia niedoubezpieczenia odszkodowanie zmniejsza się w takiej proporcji, w jakiej suma ubezpieczenia pozostaje do rzeczywistej wartości tego mienia. Ta zasada ustalania odszkodowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta