Tempo rozwoju za małe, by zatrudniać oficjalnie
Liczba pracujących Polaków bije rekordy, ale skala pracy na czarno nie maleje tak samo szybko. Przedsiębiorstwom nadal nie opłaca się wychodzić z cienia.
Anna cieślak-wróblewska
Prawie 30 mld zł w ciągu trzech lat kosztować będzie pomoc na znalezienie pracy - wynika z przyjętego we wtorek przez rząd krajowego planu działań na rzecz zatrudnienia na lata 2015-2017 .
Głównym celem planu jest wzrost wskaźnika zatrudnienia do 68,1 proc. w 2017 r. z obecnych 57 proc. Rząd chce to osiągnąć przez bardziej skuteczną pomoc urzędów pracy, dostosowany do realiów system kształcenia i kontynuację programu taniego budownictwa mieszkaniowego.
Nie ma poprawy
W planie nie wspomina się o działaniach na rzecz wzrostu legalnego zatrudniania, a szkoda. Jak wynika z analizy "Rzeczpospolitej", w zeszłym roku, skala pracy na czarno zmniejszyła się tylko w nieznacznym stopniu.
"Rzeczpospolita" porównała liczbę oficjalnie zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta