Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbrodniarze z Syrii skazywani w Szwecji

11 marca 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Na filmie pokazane jest torturowanie mężczyzny. Jeden ze sprawców, 28-latek, umieszcza film na Facebooku. Teraz zostaje skazany w Szwecji na więzienie za łamanie prawa międzynarodowego i ciężkie pobicie w nieznanym miejscu w Syrii - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.

Ofiary tortur nie zidentyfikowano. Wiadomo tylko, że walczyła po stronie reżimu Baszara al-Asada. Wyrok sądu rejonowego w Södertörn jest unikatowy.

Unikatowy, ponieważ zapadł za przestępstwa dokonane w Syrii. To sprawa bez precedensu. Oskarżony został sądzony za pobicie, ale według prokuratorów jego wina wpisuje się w zbrojny konflikt w Syrii. Uczestniczył w nim po stronie opozycji, biorąc udział w działaniach Wolnej Armii Syrii. Działaniach skierowanych przeciwko syryjskiemu reżimowi.

Oskarżony to trzecia z kolei osoba skazana w Szwecji za przestępstwa wojenne. Wyrok jest bez precedensu także w wymiarze międzynarodowym. Do tej pory nie skazano nikogo na świecie za łamanie prawa międzynarodowego w Syrii.

W ubiegłym roku 28-latka w mieszkaniu w podsztokholmskiej dzielnicy odwiedził kolega, by pomóc mu zarezerwować bilet do Turcji. Zauważył wtedy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament