Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie polisy dla inwestora

17 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Kamil Lewandowski
Kamil Lewandowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Kamil Lewandowski

PIENIĄDZE | Przedsiębiorca, prowadząc działalność w sektorze nieruchomości, powinien stosować efektywne zabezpieczenia poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego. W jego trakcie mogą bowiem wystąpić, z różnych przyczyn, niekorzystne zdarzenia losowe.

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy inwestorem, który chcąc wybudować budynek, znalazł odpowiednią nieruchomość i rozpoczął negocjacje z właścicielem. Z badania stanu prawnego nieruchomości wynika, że istnieje ryzyko zakwestionowania prawidłowości nabycia nieruchomości przez aktualnego właściciela. Przyczyną może być na przykład wcześniejszy zakup działki od parafii bez uzyskania stosownych zgód i opinii wewnątrzkościelnych.

Title Insurance

Ubezpieczeniem, które ochroni nabywcę w opisanym przypadku, jest title insurance (TI), czyli ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości. Pokrywa ono zazwyczaj koszty obsługi prawnej sporu albo wartość szkody poniesionej w związku z wadą tytułu prawnego (np. wartość ugody lub wartość utraconej nieruchomości).

Opłata za TI przybiera zazwyczaj formę jednorazowej składki. Jej wysokość zależy od tego, czy przedsiębiorca ubezpiecza jedno zdarzenie (jak w przykładzie – nabycie przez aktualnego właściciela od parafii) czy też wiele zdarzeń (np. wszystkie wcześniejsze nabycia nieruchomości).

Na rynku polskim ubezpieczenie TI jest rzadko stosowane. Co więcej, niektóre firmy oferujące takie produkty poddają umowy ubezpieczenia prawu angielskiemu. Wszystko to sprawia, że o TI pytają zazwyczaj fundusze inwestycyjne, a nie osoby dokonujące zakupów o mniejszej wartości. Biorąc jednak pod uwagę, że często stan prawny rodzimych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament