Bez wpływu na odpowiedzialność członków zarządu
Tylko taka sytuacja faktyczna, która rzeczywiście i obiektywnie uniemożliwia uczestniczenie w czynnościach zarządzania sprawami spółki, może uzasadniać zwolnienie członka zarządu od odpowiedzialności.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 maja 2014 r., II CSK 446/13.
Spółka z o.o. będąca niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczyła usługi medyczne na rzecz pacjentów w ramach publicznego systemu świadczeń zdrowotnych. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) wykonywał na rzecz pacjentów kierowanych przez spółkę badania laboratoryjne i diagnostyczne, za które wystawiał dla spółki faktury. Członkami zarządu spółki byli X i Y. Członkowie ci zawarli umowę, na podstawie której dokonali podziału czynności i zadań realizowanych w ramach zarządu między nimi. W okresie pełnienia przez nich funkcji w zarządzie spółka nie regulowała swoich wymagalnych zobowiązań wobec SPZOZ, które sukcesywnie narastały. Żaden z członków zarządu nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo że działalność gospodarcza spółki zaczęła w końcu przynosić straty.
Prawomocnym wyrokiem Sąd okręgowy zasądził od spółki na rzecz powoda – następcy zlikwidowanego SPZOZ – należną kwotę tytułem niezapłaconego wynagrodzenia za świadczone usługi. Egzekucja tych należności z majątku spółki okazała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta