Wspólna odpowiedzialność za sklepowe towary oraz utarg
Z obciążenia za szkodę w powierzonym majątku do łącznego rozliczenia pracownik się uwolni, gdy wykaże, że szef nie zagwarantował jego właściwej ochrony.
- Prowadzę sklep, zatrudniam trzy osoby na zmianie, całkowita obsada to pięć osób. Chodzi o odpowiedzialność pracowników za towar w sklepie, w którym klienci mają do niego dostęp, sami mogą poszukać go na niektórych półkach. W sklepie są tylko kamery. W jaki sposób mogę w takiej sytuacji objąć pracowników wspólną odpowiedzialnością? Czy muszę podpisać z nimi umowę? Czy do tego potrzebne są w sklepie dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą? – pyta czytelnik.
Zasady ponoszenia wspólnej odpowiedzialności w powierzonym mieniu regulują art. 125–127 k.p. Szczegółowe zaś kryteria, których występowanie warunkuje w ogóle powstanie wspólnego reżimu obciążenia pracowników, zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663, dalej rozporządzenie z 1974 r.).
Ten system obciążenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta