Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy boją się o pracę

17 kwietnia 2015 | Ekonomia
W zgłoszeniach zwolnień przoduje Mazowsze, bo tu siedziby ma większość ogólnopolskich firm
źródło: Rzeczpospolita
W zgłoszeniach zwolnień przoduje Mazowsze, bo tu siedziby ma większość ogólnopolskich firm

Na przekór statystykom GUS wykazującym wyraźną poprawę na rynku pracy prawie czterech na dziesięciu Polaków liczy się z utratą swego zajęcia.

Anita Błaszczak

Liczba zwolnień grupowych zarówno tych zgłoszonych do urzędów pracy, jak i tych faktycznie zrealizowanych, była w zeszłym roku najniższa od siedmiu lat. Ofiarą grupowych cięć było niespełna 18 tys. Polaków, prawie dwukrotnie mniej niż rok wcześniej. Ta grupa była mniejsza tylko w 2007 roku, gdy firmy rywalizowały o pracowników i narzekały na tzw. rynek kandydata. Według ostatnich dostępnych danych GUS także dwa pierwsze miesiące tego roku pokazują kolejny spadek zrealizowanych zwolnień grupowych w porównaniu z tym samym okresem 2014 r. W ich wyniku pracę straciło niespełna 2,3 tys. osób, o ponad pół tysiąca mniej niż rok wcześniej.

Jednocześnie wzrosła liczba ofert pracy. Na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl w I kwartale opublikowano ich 103,7 tys., co oznacza 5,5-proc. wzrost w porównaniu z I kw. minionego roku. W porównaniu z końcówką ubiegłego roku wzrost sięgał niemal 14 proc.

Nowe miejsca pracy

Ten wzrost liczby ogłoszeń rekrutacyjnych nie powinien dziwić, skoro w 2014 r. przedsiębiorstwa utworzyły prawie 615 tys. nowych miejsc pracy, o ponad jedną piątą więcej niż przed rokiem. A nowe stanowiska powstawały zarówno w małych, jak i dużych firmach.

Wprawdzie w tym samym czasie zlikwidowano prawie 320...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament