Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo zamówienia publiczne

17 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Marcelina Daszkiewicz
Marcelina Daszkiewicz
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Marcelina Daszkiewicz

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | To zamawiający decyduje w zależności od potrzeb wynikających z rodzaju zamówienia, jego przedmiotu i wartości oraz sposobu wykonania, w jakich dziedzinach postawi wykonawcom konkretne warunki.

Warunki udziału w postępowaniu zostały określone przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy –Prawo zamówień publicznych (p.z.p.). Odnoszą się one do właściwości podmiotowej wykonawcy. Od ich spełnienia uzależniony jest udział wykonawcy w postępowaniu. Ich celem jest ograniczenie ryzyka wyboru wykonawcy niezdolnego do wykonania zamówienia publicznego lub w stosunku do którego, ze względu na sytuację podmiotową, zachodzi prawdopodobieństwo nienależytego wykonania zamówienia.

Warunki udziału w postępowaniu to „warunki podmiotowe", których niespełnienie powoduje wykluczenie wykonawcy z postępowania. Należy odróżnić je od „warunków przedmiotowych", które odnoszą się do przedmiotu zamówienia i warunków, na jakich będzie ono realizowane. Konsekwencją ich niespełnienia jest odrzucenie oferty wykonawcy złożonej w postępowaniu.

Dwie grupy

Warunki podmiotowe dzieli się na dwie grupy:

- warunki pozytywne – rozumiane jako kwalifikacja podmiotowa wykonawcy w zakresie określonych uprawnień, potencjału, sytuacji ekonomicznej i finansowej, itp., dająca gwarancję należytego wykonania zamówienia publicznego;

- warunki negatywne – rozumiane jako brak okoliczności (podmiotowych) stanowiących podstawę do wykluczenia wykonawcy z art. 24 p.z.p.; dotyczą m.in. nierzetelności, upadłości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament