Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy drukowanie przestrzenne jest dozwolone

17 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Agnieszka Majka Piotr Zawadzki
Agnieszka Majka
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Majka
Piotr Zawadzki
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Zawadzki

PRODUKTY | Uprawniony może zakazać innej osobie wytwarzania, używania, oferowania czy wprowadzaniu do obrotu, a także importowania produktu stanowiącego chroniony wynalazek lub wzór. Może to uczynić, gdy osoba trzecia robi to w ramach swojej profesjonalnej działalności.

Możliwość tworzenia obiektów trójwymiarowych niepokoi tych, którym przysługuje prawna wyłączność na wytwarzanie i komercjalizację pewnych rozwiązań technicznych czy obiektów o funkcjach estetycznych. Dotyczy to w szczególności uprawnionych z patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzory użytkowe i praw z rejestracji wzorów przemysłowych.

Patenty i wzory

Za wynalazki, na które udziela się patentów, uznaje się nowe i nieoczywiste rozwiązania techniczne nadające się do przemysłowego stosowania. Wzorem użytkowym, określanym jako „mały wynalazek", jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór użytkowy musi być zatem nowy, ale nie musi być – w przeciwieństwie do wynalazku – nieoczywisty. Wzorem przemysłowym nazywamy zaś nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadaną mu przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę i in. Pojęcie wzoru przemysłowego sprowadza się do terminu design.

Przez uzyskanie patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku czy wymienionych wzorów w sposób zarobkowy lub zawodowy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament