Rodzinny biznes tańszy na zlecenie
DOKUMENTY | Jeżeli dziecko przedsiębiorcy pomaga mu w prowadzeniu działalności na podstawie umowy cywilnoprawnej, ZUS go nie zakwalifikuje jako współpracującego, jeśli faktycznie będzie to taki kontrakt. Zwykle oznacza to niższe składki.
Często właścicielom małych firm pomagają członkowie rodzin. Ta aktywność nierzadko jest jedynym zajęciem współpracującego. Lepiej dobrze przeanalizować i ustalić formę współdziałania, która finansowo będzie korzystna dla obu stron.
Co jest współpracą
Małe rodzinne firmy angażują zarówno członków najbliższej familii, małżonków, jak i dalszych krewnych. Dla właścicieli to duże ułatwienie, szczególnie przy rekrutacji i doborze pracowników.
W zakresie ubezpieczeń społecznych ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2015 r., poz. 121, dalej: ustawa o sus) co do zasady zrównała osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej z prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Dotyczy to małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i tych przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tego biznesu.
Sama ustawa milczy natomiast na temat tego, co jest współpracą i w jakim zakresie pomoc w prowadzeniu firmy można uznać za tę współpracę. Na szczęście orzecznictwo Sądu Najwyższego ustaliło definicję współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, która jest podstawą określenia tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta