Kto może być u władzy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
PRAWO HANDLOWE | Dopuszczalne jest ustalenie w umowie spółki dodatkowych pozytywnych albo negatywnych kryteriów, po których spełnieniu możliwe lub wykluczone jest zasiadanie w zarządzie.
Anna Borysewicz
Zasadą jest, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników. Z uwagi na to, że przepis art. 201 § 4 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), stanowiący o tych kwestiach, ma wyłącznie dyspozytywny charakter, reguła ta może być zmodyfikowana w umowie sp. z o.o. i przyznać omawiane uprawnienie np. radzie nadzorczej >patrz wzór uchwały Rady Nadzorczej ws. powołania i odwołania członka zarządu sp. z o.o.
Uchwały wspólników są podejmowane na ich zgromadzeniu (zwyczajnym albo nadzwyczajnym – pomijam w tym artykule kwestie związane z większością głosów). Jednak powzięcie uchwał bez odbycia zebrania udziałowców jest możliwe, gdy wszyscy wspólnicy uprzednio wyrazili pisemną zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.
Przede wszystkim, ile osób
Liczebność zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określa umowa podmiotu. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje maksymalnej obsady personalnej tego gremium. Przepisy art. 201 § 2 i 3 k.s.h. stanowią jedynie, że skład omawianego organu zawsze musi tworzyć co najmniej jeden członek pochodzący bądź nie z grona wspólników >patrz przykład 1. Przy czym dopuszczalne jest również ustalenie w umowie spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta