Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może być u władzy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

17 kwietnia 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Wzór uchwały rady nadzorczej ws. odwołania członka zarządu sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Wzór uchwały rady nadzorczej ws. odwołania członka zarządu sp. z o.o.
Wzór uchwały rady nadzorczej ws. powołania członka zarządu sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Wzór uchwały rady nadzorczej ws. powołania członka zarządu sp. z o.o.

PRAWO HANDLOWE | Dopuszczalne jest ustalenie w umowie spółki dodatkowych pozytywnych albo negatywnych kryteriów, po których spełnieniu możliwe lub wykluczone jest zasiadanie w zarządzie.

Anna Borysewicz

Zasadą jest, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników. Z uwagi na to, że przepis art. 201 § 4 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), stanowiący o tych kwestiach, ma wyłącznie dyspozytywny charakter, reguła ta może być zmodyfikowana w umowie sp. z o.o. i przyznać omawiane uprawnienie np. radzie nadzorczej >patrz wzór uchwały Rady Nadzorczej ws. powołania i odwołania członka zarządu sp. z o.o.

Uchwały wspólników są podejmowane na ich zgromadzeniu (zwyczajnym albo nadzwyczajnym – pomijam w tym artykule kwestie związane z większością głosów). Jednak powzięcie uchwał bez odbycia zebrania udziałowców jest możliwe, gdy wszyscy wspólnicy uprzednio wyrazili pisemną zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.

Przede wszystkim, ile osób

Liczebność zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określa umowa podmiotu. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje maksymalnej obsady personalnej tego gremium. Przepisy art. 201 § 2 i 3 k.s.h. stanowią jedynie, że skład omawianego organu zawsze musi tworzyć co najmniej jeden członek pochodzący bądź nie z grona wspólników >patrz przykład 1. Przy czym dopuszczalne jest również ustalenie w umowie spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament