Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez dokumentów przedsiębiorca nie dostanie zasiłku

17 kwietnia 2015 | Dobra Firma | pracownicy ZUS
źródło: Rzeczpospolita

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Niezbędne jest do tego zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Wystawia je lekarz na formularzu ZUS ZLA.

Jednak gdy u ubezpieczonego stwierdzono nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej lub zakażenie nią, podstawę wypłaty tego zasiłku stanowi decyzja właściwego inspektora sanitarnego stwierdzająca ten fakt. To szczególny przypadek.

Ze świadectwem szkolnym

Aby ZUS wypłacił chorobowe, konieczne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b. Przy nieprzerwanej niezdolności do pracy kolejne dokumenty lekarskie należy przekazywać ZUS bez ponownego składania tego zaświadczenia. Jednak przedsiębiorca musi poinformować ZUS o wystąpieniu okoliczności wpływających na prawo i wysokość zasiłku, które zmieniły się wobec podanych przez niego w zaświadczeniu płatnika składek, np. o zawieszeniu prowadzenia działalności.

Jeżeli niezdolność ubezpieczonego z powodu choroby powstała przed upływem 90 dni ubezpieczenia i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament