Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy są na bakier z innowacyjnością

17 kwietnia 2015 | Ekonomia
Średnie i małe firmy z naszego kraju należą do europejskich  outsiderów innowacyjności
źródło: Rzeczpospolita
Średnie i małe firmy z naszego kraju należą do europejskich outsiderów innowacyjności

PARP zapowiada inicjatywy, które mają zachęcić przedsiębiorstwa do inwestycji.

dariusz wolak

Polskie przedsiębiorstwa, jak wynika z najnowszego raportu „Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności", przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), kładą zbyt mały nacisk na badania technologiczne i rozwój. W konsekwencji nasza gospodarka jest w ogonie rankingu najbardziej innowacyjnych gospodarek europejskich.

Niepokojące dane

Ostatnia dekada, jak wynika z raportu PARP (bazą do jego powstania były m.in. dane Eurostatu), nie była zbyt udana, jeśli chodzi o innowacje na naszym kontynencie.

Z pewnością można to częściowo tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym, którego negatywne skutki na szczęście powoli odchodzą do przeszłości. W większości krajów UE nastąpił w tym czasie zauważalny odpływ przedsiębiorców od działalności innowacyjnej. Dotknęło to również Polski.

Odsetek firm kładących nacisk na wdrażanie nowych rozwiązań spadł do ledwie 23 proc. (dane za lata 2010–2012) z 28 proc. (2009–2011). Dla porównania w Niemczech, które otwierają ranking, wskaźnik spadł do 66,9 proc. z 79,3 proc. Dla całej Unii Europejskiej było to odpowiednio: 48,9 proc. i 52,9 proc. Zdaniem przedstawicieli PARP malejący odsetek innowacyjnych firm nie stanowi takiego zagrożenia dla gospodarek wysoko rozwiniętych jak dla Polski, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament