Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Śmierć szefa firmy nie zawsze przerwie etat

17 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

PROCEDURA | Jeśli umrze przedsiębiorca, zawarte przez niego umowy o pracę nie wygasają. W jego miejsce wstępują spadkobiercy, przejmując prawa i obowiązki pracodawcy.

Jeśli zaś śmierć pracodawcy spowoduje wygaśnięcie stosunków pracy, osoby, które utraciły etat, mają prawa do odszkodowania.

Ile tego będzie

Wygaśnięcie umowy o pracę natychmiast kończy zatrudnienie, co jest zwykle niekorzystne dla pracowników. Dlatego kodeks pracy przyznaje im wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a przy umowie o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie (§ 2 art. 632 k.p.). Powinni otrzymać odszkodowania zależne od poziomu ich wynagrodzenia oraz rodzaju umowy o pracę. Przy czym u zatrudnionych na czas nieokreślony wysokość tego odszkodowania będzie także zależeć od zakładowego stażu, który wpływa na długość okresu wymówienia ich umów o pracę (art. 36 § 1 k.p.). Im bowiem dłuższy był staż, tym dłuższy jest także okres wypowiedzenia, a w konsekwencji – wyższe odszkodowanie. Natomiast u zatrudnionych na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy ich staż nie ma znaczenia. W każdym przypadku takie osoby otrzymają odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.

Jego konkretną wielkość oblicza się w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10118

Wydanie: 10118

Spis treści
Zamów abonament