Kosztowne wezwanie do pracy z nadmorskiego kurortu
Jedynie wyjątkowo pracodawca ma prawo odwołać podwładnego z urlopu wypoczynkowego. Powinna to być jednak przemyślana decyzja, ponieważ może oznaczać spore wydatki dla firmy.
Pracownik może korzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w określonym czasie jedynie za zgodą pracodawcy. Wynika to zarówno z ogólnej zasady podporządkowania etatowca poleceniom pracodawcy, jak i z przepisów kodeksu pracy. W szczególności w pojęciu „udzielenie urlopu" zawartym w art. 161 k.p. mieści się także element decyzji, czyli przyzwolenia szefa na skorzystanie przez podwładnego z wypoczynku.
Ważna obecność
Firma może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania wakacji. W takim przypadku pracodawca musi pokryć poniesione przez etatowca koszty pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem go z wypoczynku (art. 167 k.p.).
Odwołanie z urlopu wypoczynkowego jest zatem dopuszczalne zupełnie wyjątkowo i tylko wtedy, gdy pojawiły się okoliczności niespodziewane w momencie pójścia pracownika na urlop, które wymagają jego obecności w pracy. Przykładowo doszło do awarii maszyn w dziale urlopowicza, której nikt z obecnych nie potrafi naprawić, zachorował zmiennik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta