Optymalna inwestycja w kreatywność
Najbardziej twórcze i wydajne osoby można motywować nie tylko finansowo. Ale wypłacanie im nagród bez uwzględnienia ich szczególnego wkładu pracy to nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Cenną umiejętnością pracodawcy jest zatrzymanie w firmie kreatywnych pracowników oraz stymulowanie tej kreatywności. W sukurs mogą przyjść przepisy prawa pracy.
Ważne finanse, ale nie zawsze...
Powszechnie uważa się, że najlepszą motywacją jest zachęta finansowa. Jednak dla wielu podwładnych równie ważne są inne elementy. Przede wszystkim istotna jest odpowiednia atmosfera w pracy. Jeżeli pracodawca chce przyciągać najlepszych kandydatów, jego zakład powinien być znany z wysokich standardów antymobbingowych i antydyskryminacyjnych.
Niekiedy szefowie wychodzą z mylnego założenia, że wywiązują się z tych obowiązków, traktując wszystkich zatrudnionych równo, np. wypłacając im nagrody w jednakowej wysokości. To jednak nie tylko prowadzi do frustracji osób kreatywnych lub o wysokiej wydajności, ale przede wszystkim jest niezgodne z zasadą niedyskryminacji i naraża firmę na wypłatę odszkodowania. Obowiązek równego traktowania stanowi bowiem zaprzeczenie maksymy „każdemu po równo". Należy uwzględniać kwalifikacje, wydajność, jakość pracy, a także staż. Pracodawca ma więc pełne prawo wypłacać wysokie nagrody etatowcom, których praca przekłada się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta