Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznajomość prawa i nieprawa może słono kosztować

28 kwietnia 2015 | Prawo | Marcin Trepka Martyna Wurm
Marcin Trepka
źródło: materiały prasowe
Marcin Trepka
Martyna Wurm
źródło: materiały prasowe
Martyna Wurm
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Kodeksy dobrych praktyk, czyli „soft law”, mogą być używane przez prezesa UOKiK przy klasyfikacji zachowania przedsiębiorców jako nieuczciwej praktyki rynkowej – piszą prawnicy.

Marcin Trepka, Martyna Wurm

Kryzys finansowy, a także ostatnie wydarzenia na rynku finansowym uwidoczniły skalę asymetrii informacji w relacjach pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami działającymi na rynku finansowym. Nadmierne wykorzystywanie tej przewagi przez niektóre instytucje finansowe spowodowało podjęcie działań przez ustawodawcę i prezesa UOKiK w celu zaostrzenia kolejnych przepisów prawa. Przykładem są tu m.in. projektowane zmiany dotyczące ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, które zakładają wzmocnienie uprawnień ubezpieczonych, nałożenie na zakłady ubezpieczeń dodatkowych obowiązków informacyjnych oraz wprowadzenie szczególnych wymogów dotyczących umów ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, a także zwiększenie kontroli nad rynkiem ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.

To nie wszystko. Na rynku pojawiają się informacje o pracach rządu nad kolejnymi zmianami do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Planowane zmiany mają zakładać m.in. wyposażenie prezesa UOKiK w prawo dokonywania zakupu kontrolowanego, umożliwiające sprawdzenie zakresu informacji przekazywanych w rzeczywistości przez przedsiębiorcę konsumentowi przed zawarciem umowy poprzez zastosowanie prowokacji. Co więcej, prezes UOKiK miałby zostać uprawniony do blokowania reklam czy nawet nałożenia na przedsiębiorcę czasowego zakazu oferowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10127

Wydanie: 10127

Spis treści
Zamów abonament