Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związki międzygminne dla wspólnych zadań

28 kwietnia 2015 | Administracja | Anna Puszkarska

Gminy mogą tworzyć związki międzygminne służące do wspólnego wykonywania zadań publicznych. 
Związek ma osobowość prawną i realizuje takie zadania we własnym imieniu oraz na własną odpowiedzialność.

W ustawie o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że gminy chcące wspólnie realizować zadania publiczne mogą robić to w formie związku międzygminnego. Jest to ich uprawnienie, a nie obowiązek. Obowiązek utworzenia takiego związku może zostać nałożony tylko w drodze ustawy, która określa wówczas zadania związku i tryb zatwierdzenia jego statutu.

Bez limitu członków

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać dwie lub więcej gmin. W u.s.g. nie określono maksymalnej liczby gmin mogących utworzyć związek. Ma on osobowość prawną, a w ramach podjętej współpracy wykonuje przekazane mu zadania zrzeszonych gmin, działając we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność (art. 65 u.s.g.). Przysługują mu takie same uprawnienia i obowiązki, jakie mają gminy w związku z wykonywaniem przekazanych im zadań (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2014 r., sygn. II OSK 1275/14).

Związek staje się podmiotem uprawnionym i zobowiązanym do realizacji przekazanych mu zadań, a równocześnie gmina traci uprawnienie do wykonywania zadań publicznych w takim zakresie, w jakim wykonuje je związek (por. uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 5 lutego 2014 r., nr 3/144/14, NZS 2014/2/36).

Różne zadania

Związkowi można przekazać wszelkie zadania publiczne gmin, zarówno te, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10127

Wydanie: 10127

Spis treści
Zamów abonament