Centralizacja VAT w gminach na finiszu
Samorząd | Już 5 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecyduje, czy wszystkie – bez wyjątku – gminne jednostki budżetowe będą składać cząstkowe deklaracje VAT-7 do gmin, a te jedną skonsolidowaną deklarację VAT-7 do urzędu skarbowego, czy też wszystko pozostanie po staremu.
Elżbieta Rogala niezależny ekspert i wykładowca VAT
A wszystko zaczęło się prawie dwa lata temu. Wówczas to NSA uchwałą z 24 czerwca 2013r. (I FPS 1/13) uznał za konieczne wprowadzenie centralizacji (konsolidacji) podatku VAT w gminach. Miało to polegać na składaniu jednej deklaracji VAT-7 przez każdą gminę z uwzględnieniem obrotów wszystkich – bez wyjątku – jej jednostek budżetowych. Czyli przede wszystkim gminnych placówek oświatowych takich jak: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, schroniska młodzieżowe itp. Także jednostek zajmujących się opieką społeczną czy też innymi zakresami działalności gmin przeznaczonymi przez nie do wykonywania w formie jednostek budżetowych.
Przy czym konsolidacja VAT miała być konieczna nawet wówczas, gdyby tych jednostek było nieskończenie dużo. W przypadku miasta stołecznego Warszawy chodzi o jednostki w liczbie około tysiąca.
Konsolidacja konieczna
Zdaniem NSA wyrażonym w ww. uchwale: „W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług".
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta