Leki na raka. Dostęp mocno ograniczony
Kryteria refundacji leków onkologicznych są tak wyśrubowane, że nie każdy może liczyć na przedłużenie życia.
W dobie epidemii nowotworów w Polsce, uruchomienia pakietu onkologicznego i stworzenia możliwości leczenia pacjentom z nowotworami bez kolejek zaskakuje fakt, że chorzy na raka mają w Polsce dostęp do znacznie mniejszej liczby nowoczesnych leków niż osoby w innych krajach Unii Europejskiej.
Zewsząd bariery
Takie wnioski płyną z raportu, jaki przygotowali eksperci firmy E&Y na zlecenie Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia. Dane są porażające.
Otóż na 30 innowacyjnych leków dostępnych w Europie nasze NFZ refunduje pacjentom tylko 18. Z czego dwa są dostępne bez względu na to, czy pacjent spełni kryteria medyczne do leczenia. Załapanie się na refundację 16 pozostałych graniczy niejednokrotnie z cudem, bo przepisy przewidują szereg wykluczeń dla pacjentów. Dla porównania chorzy w Holandii mają nieograniczony dostęp do wszystkich 30 leków, w Hiszpanii do 24, a na Słowacji do 15.
Wszystkie ograniczenia w dostępie do leków wpisane są bowiem w programy lekowe. Są to szpitalne listy refundacyjne. Nowoczesnych i zarazem drogich leków pacjenci nie kupią bowiem w aptece na receptę refundowaną. Muszą po lek zgłosić się do szpitala. Nie każdy ma tyle szczęścia, aby skorzystać z tej opcji.
Wykluczeni z leczenia są np. niektórzy pacjenci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta