Luka po trzykrotności
23 czerwca 2015 r. zmienił się świat prawa autorskiego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej pr. aut.) z konstytucją, w zakresie, w jakim pozwala żądać trzykrotności stosownego wynagrodzenia od osoby, która w zawiniony sposób naruszyła autorskie prawa majątkowe. Tym samym zakwestionował 21 lat obowiązywania i stosowania tej normy prawnej.
Zdaniem Trybunału odszkodowanie ryczałtowe w wysokości „trzykrotności stosownego wynagrodzenia" jest niezgodne z przepisami konstytucji mówiącymi o równej dla wszystkich ochronie prawnej (art. 64 ust. 1 i 2), zasadzie stosowania ograniczeń praw tylko wtedy, gdy jest to konieczne w demokratycznym państwie do ochrony praw innych osób (art. 31 ust. 3), oraz o urzeczywistnianiu zasad sprawiedliwości społecznej (art. 2).
W skrócie można powiedzieć, że zdaniem Trybunału trzykrotność jest zbyt dotkliwa i narusza zasadę proporcjonalności. Problem sygnalizowany był już od dawna. Krytycy wskazywali, że odszkodowanie powinno mieć wyłącznie funkcję kompensacyjną, czyli wyrównywać szkodę uprawnionego. Według zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta