Nowe Prawo Gazowe powinno wspierać wolny rynek
Zmiany w prawie nie nadążają za dynamiką rozwoju rynku gazu. Polska zainwestowała miliardy złotych w nową infrastrukturę, ale prawo ogranicza jej wykorzystanie – pisze były minister Skarbu Państwa.
Mikołaj Budzanowski
Trzeba jasno powiedzieć, że taryfy są niepotrzebne i działają na niekorzyść przemysłu. Nie ma uzasadnienia logicznego dla utrzymywanie sztywnej ceny, a procedura zatwierdzenia taryfy jest długotrwała. Nie są nią zainteresowani ani dostawcy, ani klienci.
Doszło do kuriozalnej sytuacji: z jednej strony rynek oferuje każdemu przedsiębiorstwu wybór dostawcy, a z drugiej prawo narzuca sztuczną taryfę. Dla porównania, cena w taryfie wynosi średnio 116 zł/MWh, a cena na rynku OTC jest o mniej więcej 10 zł niższa. Na giełdzie gazu jeszcze taniej.
Kolejną barierą jest obowiązek magazynowania gazu. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli sprowadza się więcej niż 100 mln m sześc. gazu, to należy utworzyć rezerwy obowiązkowe gazu. Dodajmy, że magazyny gazu są własnością Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), a koszty magazynowania gazu w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej.
Dodatkowe obowiązki to dodatkowe koszty. Efekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta