Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla dobra dziecka...

22 lipca 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
z
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu

Szwecja powinna wycofać ustawę o przymusowej opiece państwa nad dziećmi i zastąpić ją nową, która inaczej patrzyłaby na problem dobra dziecka i wzmocniła praworządność – uznał rządowy ekspert Håkan Ceder.

Brzmi to zaskakująco, zważywszy że Szwecja cieszy się opinią kraju wyczulonego na prawa najmłodszych. Jako pierwsza wszak w świecie, już 36 lat temu, wprowadziła zakaz bicia dzieci. Jeżeli jednak chodzi o prawa dzieci, nad którymi opiekę przejęły władze socjalne, wydaje się, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Tak uważa też Håkan Ceder , który postuluje zreformowanie systemu obowiązującego bez większych zmian od 30 lat.

Rodzicom może być odebrana władza rodzicielska nad dziećmi, gdy nie są w stanie zapewnić swoim latoroślom odpowiednich warunków rozwoju. Ale nie tylko wtedy. Ustawę o przymusowej opiece państwa stosuje się także w sytuacjach, gdy niepełnoletni zachowują się destruktywnie, narażając własne zdrowie.

Według raportu rządowego „przymusowa opieka powinna być bezpieczna i pewna" . Dziecko, które jest wychowywane poza domem przez rodzinę zastępczą, powinno mieć prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10198

Wydanie: 10198

Spis treści
Zamów abonament