Jaka pensja, takie świadczenie dla matki
ZUS określa jasno: wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy jest częścią składową podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Mimo ciągle publikowanych przez ZUS nowych wyjaśnień, nadal wskazanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego sprawia wielu pracodawcom kłopot. Najwięcej wątpliwości budzą dodatki do wynagrodzenia i urlopy: wychowawczy oraz wypoczynkowy.
Obliczanie podstawy
Wysokość podstawy zasiłku macierzyńskiego ustala się według zasad stosowanych przy wyznaczaniu podstawy zasiłku chorobowego. Jest to zatem wynagrodzenie pracownicy za 12 miesięcy kalendarzowych przepracowanych przez nią przed miesiącem, w którym urodziła dziecko lub w którym zaczęła korzystać z urlopu macierzyńskiego.
Jako wynagrodzenie rozumiemy z kolei przychód osiągany przez pracownicę, będący podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odjęciu finansowanych przez nią składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy przed urlopem macierzyńskim zatrudniona była niezdolna do pracy z powodu choroby, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego bierze się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta