Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziemu trudno było zachować bezstronność

19 sierpnia 2015 | Rzecz o prawie | Piotr Kruszyński, 
Marcin Warchoł
Piotr Kruszyński
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Piotr Kruszyński
Marcin Warchoł
źródło: materiały prasowe
Marcin Warchoł
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Do 30 czerwca 2015 r. polski proces 
karny był reliktem prawniczego myślenia. Wreszcie z nim zerwano 
i odwołano się do nowoczesnej myśli prawniczej dzisiejszej Europy 
– uważają prawnicy.

Od odzyskania niepodległości w 1918 r. nasz kraj doczekał się trzech kodeksów postępowania karnego i ich z górą dwustu nowelizacji, a także głębokich reform prawa karnego procesowego deformujących model procesu na sowiecką modłę w latach 1949–1950. Nie można powiedzieć, że którakolwiek zmieniła na trwałe model polskiego postępowania karnego na lepszy, sprawniejszy, sprawiedliwszy i bliższy społeczeństwu.

Próbę tę podjęła Komisja Kodyfikacyjna w obecnym składzie. Zmiany w społeczeństwie, w szczególności wzrastająca podmiotowość i aktywność obywateli, integracja i komunikacja międzyludzka każą postawić pytanie o drogi, jakimi powinien iść wymiar sprawiedliwości, aby mógł reagować na problemy, z jakimi ludzie spotykają się na co dzień.

Komisja wciąż pracuje

Prace nad nowelizacją kodeksu zapoczątkowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (2009–2013) w reakcji na głos środowisk prawniczych, które od dawna postulowały rozliczne zmiany. Wysłuchała teoretyków, a w większym jeszcze stopniu praktyków. Zgłoszone postulaty były podstawą sformułowania wyjściowych, czasami przeciwstawnych tez obrazujących możliwe kierunki zmian. Obszerne ekspertyzy zostały zaprezentowane na zorganizowanych przez Komisję Kodyfikacyjną i MS konferencjach środowiskowych z udziałem teoretyków i reprezentujących wszystkie prawnicze profesje praktyków....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10221

Wydanie: 10221

Spis treści
Zamów abonament