Zagrożenie dla gwałciciela czy dla społeczeństwa
Przez lata siał postrach w Umeå. Niklas Lindgren, zwany Hagamannenem od dzielnicy Haga, w której działał, został skazany na 14 lat więzienia za trzy gwałty, dwa usiłowania zabójstwa i dwa usiłowania gwałtów.
Po odbyciu dwóch trzecich kary wypuszczono go warunkowo z więzienia. Mimo że ryzyko powrotu do świata przestępczego oceniono jako znaczne.
Najmłodsza ofiara Lindgrena miała tylko 15 lat, a najstarsza i ostatnia z nich – 51. Musiała walczyć o życie, by po akcie brutalnego gwałtu nie utonąć w wirze rzeki Umeälven. Hagamannen odgryzł jej ucho.
Upublicznienie wiadomości, że przestępca zostanie przedterminowo zwolniony, wywołało protesty. Mieszkańcy Umeå zorganizowali demonstrację przeciwko seksualnej przemocy. Wiele kobiet wyraziło niepokój, że Hagamannen wychodzi z więzienia i wróci do rodzinnych okolic. Komisja ds. nadzoru skazańców zdecydowała co prawda, że podczas pierwszego roku na wolności będzie objęty restrykcjami i nie będzie mógł przebywać w rodzinnej Umeå ani w sąsiednich gminach, tak się jednak nie stało.
Właściwie cała batalia przestępcy o prawo do osiedlenia się w rodzimych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta