Niemiecki eksport uchodźców
Merkel chce ujednolicić zasady przyznawania azylu w całej Unii. To może znacząco zwiększyć liczbę cudzoziemców w naszym kraju.
Od kilku miesięcy nasz zachodni sąsiad jest dosłownie zalewany imigrantami, którzy starają się uzyskać status uchodźcy. Federalne Biuro ds. Migracji (BAMF) obawia się, że w tym roku takie wnioski złoży aż 650 tys. osób, przeszło trzykrotnie więcej niż do tej pory.
Tak gwałtowny przyrost powoduje coraz ostrzejszą reakcję społeczeństwa. Policja zanotowała już ponad 200 przypadków podpalenia ośrodków dla osób oczekujących na rozpatrzenie podania o azyl. Każdego dnia dochodzi też do mniejszych incydentów: a to syryjska rodzina zostaje poturbowana w Berlinie, a to drzwi mieszkania we Frankfurcie, w którym żyją uchodźcy z Erytrei, zostają podpalone.
– Mamy do czynienia z największą falą agresji wobec cudzoziemców od połowy lat 90. Wówczas koncentrowała się ona jednak na landach wschodnich, które z trudem przełamywały spuściznę komunizmu – mówi Jan Schneider, dyrektor Instytutu Badań nad Migracją (SVR) w Berlinie.
Premier Bawarii i szef CSU (bratnia partia rządzącej CDU)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta