Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Taktyczny unik senatorów

19 sierpnia 2015 | Rzecz o prawie | Jan Podkowik
Jan Podkowik
źródło: materiały prasowe
Jan Podkowik

Proponowane zasady udostępniania danych telekomunikacyjnych służbom policyjnym 
i specjalnym mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej – pisze prawnik.

Rok temu TSUE wydał wyrok stwierdzający nieważność dyrektywy 2006/24/WE regulującej retencję danych telekomunikacyjnych w państwach członkowskich UE (wyrok TSUE z 8 kwietnia 2014 w sprawie Digital Rights Ireland, sygn. C-293/12). I niedługo potem Trybunał Konstytucyjny stwierdził m.in. niekonstytucyjność przepisów siedmiu ustaw regulujących udostępnianie służbom policyjnym i specjalnym danych telekomunikacyjnych podlegających retencji (wyrok TK z 30 lipca 2015, sygn. K 23/11). Senatorowie przygotowali więc projekt ustawy zmieniającej warunki prowadzenia kontroli operacyjnej i udostępniania danych telekomunikacyjnych (druk senacki nr 967). Jego celem jest wykonanie wyroku TK i TSUE. Projektowane rozwiązania legislacyjne budzą liczne wątpliwości. Można się zastanawiać, czy rzeczywiście zapewniają należytą ochronę praw podstawowych i czy proponowany model kontroli jest zgodny z prawem UE. Wydaje się, że zarówno wskazania zawarte w wyroku TSUE w sprawie Digital Rights Ireland, jak i przepisy wiążących Polskę unijnych dyrektyw zostały zignorowane.

Za późna i ograniczona

Warto zatem pokrótce przypomnieć stanowisko TSUE. Stwierdził on nieważność dyrektywy 2006/24/WE (dyrektywy retencyjnej) z uwagi na naruszenie art. 7 i art. 8 Karty praw podstawowych UE (dalej: KPP). Dyrektywa ingerowała bowiem nieproporcjonalnie w prawo do ochrony życia prywatnego i prawo do ochrony danych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10221

Wydanie: 10221

Spis treści
Zamów abonament