Urzędnik oszacuje cenę sprzedaży, gdy uzna, że jest zbyt niska
Zbycie pracownikowi spółki wykupionego przez nią z leasingu samochodu za kwotę z faktury wykupu może powodować ryzyko podatkowe.
Spółka kapitałowa nabyła od leasingodawcy wcześniej leasingowany przez siebie samochód. Cena nabycia tego auta jest niższa od ceny rynkowej podobnych pojazdów. Nabyty samochód spółka zamierza sprzedać swojemu pracownikowi również po korzystnej cenie – równej cenie nabycia pojazdu od leasingodawcy. Czy sprzedaż pracownikowi wcześniej leasingowanego samochodu poniżej ceny rynkowej może powodować dla spółki i dla jej pracownika konsekwencje podatkowe? Czy organ podatkowy może zakwestionować cenę sprzedaży takiego samochodu? – pyta czytelniczka.
Umowa leasingu traktowana jest w ustawie o CIT w szczególny sposób. Dla leasingu operacyjnego art. 17c ustawy o CIT dopuszcza niewątpliwą preferencję podatkową, polegającą na możliwości ustalenia przez strony umowy ceny sprzedaży przedmiotu leasingu na poziomie odbiegającym od cen rynkowych. Przepis ten stanowi, że strony umowy mogą dowolnie określić cenę sprzedaży, niemniej nie może ona być niższa od hipotecznej wartości netto środka trwałego, ponieważ wówczas za cenę sprzedaży uznaje się wartość odpowiadającą wartości rynkowej ustalonej według art. 14 ustawy o CIT.
Preferencje tylko dla stron umowy
Z treści tego przepisu jasno zatem wynika, że możliwość ustalenia ceny niższej niż cena rynkowa pojazdu występuje jedynie dla stron umowy leasingu – w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta