Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksperymenty nad rakiem nie są zwolnione z VAT

31 sierpnia 2015 | Podatki | Monika Rubacha 
Aneta Nowak-Piechota
Aneta 
Nowak-Piechota
źródło: materiały prasowe
Aneta 
Nowak-Piechota

Według organów i sądów zasadniczym celem badań klinicznych nie jest profilaktyka, ratowanie i poprawa zdrowia. Są one ostatnim etapem wdrożenia do obrotu leków, a więc czynnościami związanymi z działalnością firm farmaceutycznych.

Coraz więcej podmiotów leczniczych współpracuje z sektorem farmaceutycznym i uczestniczy w organizowanych przez firmy farmaceutyczne (sponsorów) eksperymentach medycznych. Na mocy takich umów podmiot leczniczy uzyskuje nieodpłatnie np. badane produkty lecznicze, komparatory czy urządzenia stosowane do ich podawania. Umożliwia to korzystanie przez pacjentów z terapii eksperymentalnej, której koszty ponosi nie Narodowy Fundusz Zdrowia, ale sponsor. Przeprowadzanie eksperymentów medycznych jest w praktyce najczęściej spotykane w przypadku leczenia nowotworów. Dzięki sponsorowaniu takich działań pacjenci poddawani są eksperymentalnemu leczeniu, które bardzo często byłoby dla nich niedostępne z uwagi na koszt badań.

Eksperyment medyczny przeprowadzany na ludziach może być eksperymentem leczniczym lub badawczym. Eksperymentem medycznym jest również badanie kliniczne produktu leczniczego przeprowadzane w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych, skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych.

Z uwagi na korzyści wynikające ze współpracy ze sponsorem szpitale ze względu na brak skuteczności leczenia standardowego w terapii nowotworowej decydują się często na skorzystanie z leczenia eksperymentalnego. W trakcie trwania eksperymentu stosuje się wobec pacjentów takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10231

Wydanie: 10231

Spis treści
Zamów abonament