Referendum wzmacnia demokrację
Tego głosowania nie wolno nam zbojkotować. Referenda budują społeczeństwo obywatelskie – uważa publicysta.
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby dwa rzeczywiście demokratyczne państwa wywołały między sobą wojnę. Jest to jeden z koronnych argumentów dla tych osób, które uważają, że demokracja jest najlepszą formą rządów. Na pewno nie doskonałą, ale najlepszą. Dlatego warto budować demokrację oraz rozwijać instytucje i praktyki, które ją wspierają.
Uczciwe i dobrze zorganizowane referenda każdą demokrację wzmacniają, angażują obywateli do aktywności i pomagają tworzyć płaszczyznę do dyskusji i analiz. Zaangażowanie i aktywność obywateli jest bowiem fundamentem każdej demokracji.
Korea Północna też ma JOW
Uczciwie i efektywnie zorganizowane referendum może być wspaniałym świętem demokracji i całego państwa. Uczciwie znaczy w taki sposób, aby wszystkie strony społecznego sporu miały równe szanse na przedstawianie swoich racji i argumentów. Efektywnie zorganizowane znaczy w taki sposób, aby jak największa liczba obywateli mogła się wypowiedzieć.
W mojej ocenie referendum zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ma bardzo duże braki w obu tych obszarach. Intencja zorganizowania referendum w tak krótkim czasie była nieuczciwa, wynikała z pobudek czysto koniunkturalnych. Termin wrześniowy, gdy wiele środowisk najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta