Sprzedaż na próbę nie zwalnia z obowiązku zapłaty daniny
Nawet jeżeli przedsiębiorca kupił od osoby fizycznej rzecz ruchomą, pod warunkiem że zbada jej właściwości i że ewentualnie będzie mógł ją oddać sprzedającemu, to i tak musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Przedsiębiorca nabył rzeczy ruchome od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem VAT. Umowa sprzedaży została zawarta na próbę w celu zbadania przez kupującego właściwości nabytych rzeczy w terminie trzech tygodni od dnia jej zawarcia. Nabyta rzecz została odebrana przez sprzedawcę w dniu zawarcia umowy. Czy umowa sprzedaży na próbę podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelniczka.
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych opodatkowanych tym podatkiem (zob. wyrok NSA z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06).
Wśród tych czynności ustawodawca wymienia w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Umowy sprzedaży rzeczy podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Koniecznie w Polsce
Czynności cywilnoprawne, takie jak sprzedaż rzeczy lub praw majątkowych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta