Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniknąć pułapek na rynku najmu

31 sierpnia 2015 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Czynsz za 52-metrowe mieszkanie  w Poznaniu  to 1450 zł miesięcznie
źródło: Freedom Nieruchomości
Czynsz za 52-metrowe mieszkanie w Poznaniu to 1450 zł miesięcznie
Ile za wynajem mieszkania
źródło: Rzeczpospolita
Ile za wynajem mieszkania
82-metrowe mieszkanie w Gdyni wynajmiemy za 2 tys. zł
źródło: Freedom Nieruchomości
82-metrowe mieszkanie w Gdyni wynajmiemy za 2 tys. zł

Atrakcyjne mieszkania na wynajem znikają z rynku błyskawicznie. Prowizja pośrednika może wynosić ponad 120 proc. miesięcznego czynszu.

– Mieszkań na wynajem w Warszawie sukcesywnie przybywa. Stawki najmu w ostatnich miesiącach nieznacznie spadły – mówi Renata Cimaszewska, członek zarządu spółki m2Group. – Popyt przewyższa jednak podaż, co sprawia, że koszty, które musi ponieść najemca, są nadal relatywnie wysokie.

Rzadko na krótko

Jak mówi Renata Cimaszewska, na rynku przeważają oferty wynajmu długoterminowego. Najem na krótko to wciąż rzadkość. – Właściciele nieruchomości sporadycznie godzą się na półroczne umowy. Polscy inwestorzy nie dostrzegają jeszcze pełni potencjału, jaki drzemie w tym segmencie rynku – zauważa .

Na pewno jednak, jak mówi przedstawicielka m2Group, widać poprawę standardu oferowanych na wynajem mieszkań. – Przybywa dobrze wyposażonych nieruchomości po kapitalnym remoncie, często luksusowych, w nowych budynkach w atrakcyjnych lokalizacjach – zwraca uwagę Renata Cimaszewska. – Spada popyt na lokale przypominające czasy PRL. Przestają się nimi interesować nawet studenci.

Także Michał Niewiński, pośrednik z warszawskiej agencji Mieszkanie24.com mówi o dominacji ofert najmu długoterminowego. – Krótkoterminowy nie jest u nas dobrze wypromowany. Rynek wynajmu mieszkań na doby lub tygodnie wprawdzie rośnie, ale głównie w Śródmieściu – mówi Niewiński, podzielając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10231

Wydanie: 10231

Spis treści
Zamów abonament