Fabryka nie do odzyskania
Skarb Państwa nie chce oddać spadkobiercom przedwojennej Krakowskiej Fabryki Mydła C. Śmiechowski.
Ksawery Wardacki
Krakowska Fabryka Mydła C. Śmiechowski – przedwojenna spółka zajmująca się produkcją kosmetyków – wciąż figuruje w rejestrze przedsiębiorców, ale jej los jest przesądzony. Postawiona w stan likwidacji ze względu na niepodwyższenie kapitału zakładowego, w najbliższym czasie zniknie z rejestru. Spadkobiercy jej przedwojennych właścicieli od lat bezskutecznie starają się o odzyskanie majątku firmy. Choć większościowym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa, to nie partycypuje w kosztach działalności spółki.
Zagadkowa nacjonalizacja
Spółka KFM C. Śmiechowski powstała w 1910 r. W czasach swojej świetności w Krakowie i okolicznych miejscowościach miała ponad 1,5 ha nieruchomości i kompletne wyposażenie fabryki kosmetyków.
Sytuacja rodzinnej firmy zmieniła się po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wtedy znacjonalizowano ponad 58 proc. udziałów spółki ze względu na rzekome wykazanie u jednego ze wspólników „niemieckiej odrębności narodowej". Reszta pozostała w posiadaniu przedwojennych udziałowców, w których miejsce potem wstąpili spadkobiercy. Majątek spółki został jej odebrany orzeczeniem ministra przemysłu i handlu z lutego 1948 r. Taka struktura własności spółki utrzymała się przez cały okres PRL, co było niecodziennym przypadkiem.
Status prawny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta