Gdy mała działalność jest… zbyt mała
PRZEDSIĘBIORCY | Przekształcenie formy prawnej prowadzenia biznesu powinno nastąpić tak, aby wszystkie aktywa automatycznie znalazły się nowym podmiocie.
Zakładając firmę i w pierwszych latach jej prowadzenia, przedsiębiorcy wybierają takie formy prawne działalności, aby maksymalnie uprościć formalności i ograniczyć koszty administracyjne. Jest to uzasadnione kosztami inwestycji, skierowaniem swojego czasu i energii na sprawy firmy, a także brakiem pewności powodzenia przedsięwzięcia. Samodzielni przedsiębiorcy wybierają jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy prowadzący biznes razem z innymi osobami wybierają często formę spółki cywilnej albo jawnej. Zaletami tych form prawnych są prostota i niskie koszty administracyjne, jednak przedsiębiorcy odpowiadają za długi firmy całym swoim prywatnym majątkiem.
Z czasem, gdy firma jest już stabilna, przynosi coraz większe dochody, ale także rodzi większe zobowiązania, przedsiębiorcy myślą o oddzieleniu swojego prywatnego majątku od majątku i zobowiązań spółki. W takim przypadku dobrym wyjściem jest przeniesienie biznesu na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Bezpieczny majątek osobisty
Największą zaletą tej formy prawnej jest właśnie brak odpowiedzialności jej wspólników za długi spółki, a ryzykiem obciążone są tylko wkłady wspólników do spółki, a nie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta