Zakres badania wniosku o wpis do księgi wieczystej
Sąd nie może odmówić wpisu do księgi wieczystej nowego nabywcy nieruchomości tylko dlatego, że strony w umowie zamiany nie wskazały wyraźnie, iż umowa ta ma skutek zobowiązująco-rozporządzający.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 grudnia 2014 r., III CSK 45/14.
Sąd I instancji oddalił wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa użytkowania wieczystego działki nr 897/13 i własności posadowionego na niej budynku na rzecz W. i M.J. oraz prawa użytkowania wieczystego działki nr 897/14 na rzecz C.S.A. Uczestnicy sformułowali ten wniosek w pkt XXII umowy zamiany, zawartej w formie aktu notarialnego. W ocenie sądu I instancji umowa zamiany nie stanowiła uzasadnionej podstawy do dokonania wnioskowanego wpisu, ponieważ nie przewidywała skutku rozporządzającego w postaci przejścia prawa własności.
Apelację wnioskodawcy C.S.A. oddalił sąd odwoławczy, podzielając ustalenia faktyczne sądu I instancji i przyjmując je za własne.
Zdaniem sądu odwoławczego, jeśli z umowy zamiany wynika zastrzeżenie jedynie skutku zobowiązującego, to sąd nie może interpretować postanowień umowy z powołaniem się na zasadę, że umowa ma charakter zobowiązująco-rozporządzający. Wątpliwości co do zamierzonego przez strony umowy zamiany skutku wywołanego jej zawarciem nie należy tłumaczyć na korzyść skutku rozporządzającego tylko dlatego, że taki skutek przewidziano co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta