Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorca w tarapatach ma szansę na dalszą działalność

11 września 2015 | Prawo w biznesie | Andrzej Głowacki
Andrzej Głowacki
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Głowacki
Cechy charakterystyczne postępowań
źródło: Rzeczpospolita
Cechy charakterystyczne postępowań

Menedżer prowadzący proces restrukturyzacji jest odpowiedzialny za skoncentrowanie się na rozwiązaniu problemów, które decydują o przetrwaniu firmy. Plan naprawy musi być drastyczny, kompleksowy i fundamentalny.

Zdaniem sędziów-komisarzy większość składanych w sądach wniosków upadłościowych to spóźnione dokumenty. Kondycja przedsiębiorstwa jest wówczas tak zła, że nie ma już szans na wszczęcie postępowania naprawczego. Przedsiębiorcy dostrzegają brak skuteczności przepisów ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze i odwlekają złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, co w efekcie powoduje, że w momencie jego składania większość firm charakteryzuje się ujemnymi kapitałami własnymi, licznymi postępowaniami egzekucyjnymi oraz wysokimi zobowiązaniami. Koncepcja naprawy przedsiębiorstwa ograniczona do redukcji i rozłożenia w czasie zobowiązań lub zamiany ich na udziały/akcje w postępowaniu upadłościowym poniosła więc porażkę.

Uzasadnione jest zatem pytanie, czy od 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorcy będą zmotywowani, ufni i świadomi szansy, jaką stwarza im nowa ustawa – Prawo restrukturyzacyjne z 15 maja 2015 r. (dalej: ustawa).

Restrukturyzacja jest działaniem znanym od lat i stanowi odpowiedź zarządów lub właścicieli firm na zmieniające się otoczenie gospodarcze. Zdecydowana większość zmian w przedsiębiorstwach jest realizowana przez jej menedżerów, niekiedy wspieranych zewnętrznymi doradcami. W kontekście ustawy znaczenie ma zrozumienie idei restrukturyzacji, która polega na radykalnej zmianie w kluczowych obszarach funkcjonowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10241

Wydanie: 10241

Spis treści
Zamów abonament