Zasiłek i urlop dla każdego rodzica
Od 2 stycznia 2016 r. wymiana w opiece nad noworodkiem będzie dużo prostsza. Zależeć będzie od ubezpieczenia ojca, a nie statusu matki, która urodziła dziecko. Obecnie tata na etacie nie zastąpi żony na macierzyńskim, gdy prowadziła biznes przed urodzeniem syna czy córki.
W 2016 r. wymiana w opiece na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, z prawem do zasiłku macierzyńskiego za ten czas, będzie możliwa w każdej konfiguracji ubezpieczeniowej rodziców. Problemów z przejęciem uprawnień będzie mniej, ale nie wszystkie znikną. Na pewno rozwiążą się te ze zmianą opiekuna na tzw. rocznym urlopie rodzicielskim, gdy matka prowadzi działalność, a ojciec ma umowę o pracę.
O co chodzi? Zasady wybierania kodeksowych przywilejów rodziców – urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego, a także rodzicielskiego – nie zawsze idą w parze z przepisami określającymi uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. Pracownik ma prawo i do urlopu, i do zasiłku. Natomiast przedsiębiorca czy zleceniobiorca, który opłaca składkę chorobową, może już tylko liczyć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta