Pijany kierowca straci dokument i dotychczasową posadę
Jeśli pracownik ze swojej winy straci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku, firma może rozwiązać z nim angaż bez wypowiedzenia. I to podwładny jest za to odpowiedzialny.
Ryszard Sadlik
Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę dotyczy sytuacji wyjątkowych i wskazanych w kodeksie pracy. Jedną z nich jest zawiniona utrata uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.). Zatem firma może zwolnić, gdy do utraty takich uprawnień doszło w sposób zawiniony przez pracownika, a bez nich nie może on wykonywać swojej dotychczasowej pracy.
Tylko z winą
W praktyce ten powód rozwiązania stosuje się do ograniczonego kręgu pracowników wykonujących zawody, które wymagają szczególnych uprawnień, np. pilot, kierowca, lekarz, kierownik budowy, radca prawny itp. Muszą mieć oni bowiem szczególne kwalifikacje zawodowe dające im formalne upoważnienie do wykonywania określonej profesji czy zajmowania konkretnego stanowiska.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy dotyczy sytuacji, gdy była ona zawiniona przez pracownika. Nie ma przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta