Finansowanie instytucji kultury na innych zasadach niż sportu
Gminny ośrodek kultury nie może prowadzić działalności z zakresu sportu i rekreacji. Te zadania mogą być wykonywane tylko w ramach jednostek budżetowych, a nie przez samorządowe osoby prawne.
Jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury. Jest to zadanie własne samorządu o charakterze obowiązkowym. Instytucje te to m.in.: muzea, domy kultury, teatry, opery, świetlice oraz biblioteki. Ich głównym i jednocześnie jednym celem statutowym może być prowadzenie działalności kulturalnej. Tak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: uopdk).
Jednostka samorządu nie może zatem przydzielić utworzonej placówce innych zadań, np. z zakresu sportu i rekreacji. Te cele mogą być bowiem wykonywane w odmiennej formie organizacyjnej. W inny sposób są one finansowane. A podstawą ich tworzenia jest ustawa z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (daje: us). Na te kwestie zwrócił uwagę Wojewoda Mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 28 sierpnia 2015 r. (znak: LEX-S.4131.17.2015.MR).
Błędne wyznaczenie zadań
W orzeczeniu z 28 sierpnia 2015 r. wojewoda stwierdził nieważność uchwały rady gminy o utworzeniu samorządowej instytucji kultury, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta