Kiedy rada gminy może powołać komisję
Oprócz komisji rewizyjnej, która ma charakter obligatoryjny, rada gminy może tworzyć także inne komisje, określając ich przedmiot działania. Mogą one być stałe lub doraźne. W ich skład wchodzą tylko radni.
Anna Puszkarska , radca prawny
W art. 15 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że rada gminy jest w gminie organem stanowiącym i kontrolnym. Rozwinięcie tej regulacji zawarto w art. 18a u.s.g., zgodnie z którym rada – w celu kontrolowania działalności wójta, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy – powołuje komisję rewizyjną. Komisja ta opiniuje wykonanie budżetu gminy, występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi (wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową), a także wykonuje inne zadania zlecone jej przez radę w zakresie kontroli.
W orzecznictwie podkreśla się, że uprawnienia kontrolne rady, a zatem także zadania zlecane przez nią komisji rewizyjnej, nie mają dowolnego i nieograniczonego charakteru. Jak zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 2 lipca 2008 r. (sygn. II SA/Bd 345/08), przepisy u.s.g. nie uzasadniają przyznania radzie funkcji superorganu. Jest ona powołana do wykonywania określonych czynności stanowiących i kontrolnych w sposób przewidziany przepisami. Sposób i forma kontroli musi się więc odbywać w ramach przewidzianych prawem, a nie na podstawie ogólnie sformułowanej funkcji rady.
Komisja rewizyjna podlega radzie gminy i nie ma wobec niej uprawnień władczych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta