Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokrzywdzona instytucja żąda naprawienia szkody

29 września 2015 | Administracja | Arkadiusz Jaraszek
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa

Arkadiusz Jaraszek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota

Odpowiedzialność

Od 1 lipca nie można już wytoczyć powództwa cywilnego w postępowaniu karnym. Sąd może jednak orzec środek kompensacyjny w postaci obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody albo nawiązkę w wysokości do 200 tys. zł.

Każdego roku wiele jednostek samorządu terytorialnego i administracji państwowej ponosi straty finansowe na skutek przestępstw popełnianych na ich szkodę. Sprawcami takich czynów mogą być ich pracownicy, którzy np. dopuszczają się kradzieży lub przywłaszczenia mienia albo popełniają przestępstwa nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków skutkujących wyrządzeniem danemu podmiotowi szkody. Straty finansowe mogą również powstać na skutek różnego rodzaju przestępstw popełnianych przez inne niż pracownicy osoby.

Jeżeli dana instytucja poniesie straty na skutek popełnionego przestępstwa, to w toku prowadzonego postępowania może wykonywać uprawnienia pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego – na etapie postępowania sądowego (patrz ramka). Jednym z podstawowych uprawnień, jakie przysługują pokrzywdzonemu w postępowaniu karnym, jest prawo do żądania naprawienia szkody lub zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdzie. Organ procesowy powinien pouczyć o tym uprawnieniu.

Sąd jest związany wnioskiem

Od 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10256

Wydanie: 10256

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament