Fiskus zarobi więcej na firmowych pożyczkach
Spółki podpisujące umowy pożyczki obawiają się ich ponownego opodatkowania po 1 stycznia.
Od 2016 r. zasady zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zmienią się na niekorzyść podatników. Dwuprocentowy podatek będzie trzeba płacić z chwilą każdorazowej wypłaty środków, a nie jak obecnie z chwilą dokonania czynności, np. zawarcia umowy. Problem mogą też spowodować niejednoznaczne przepisy przejściowe dotyczące sytuacji, gdy umowa była zawarta przed 1 stycznia 2016 r., a transza wypłacona po tej dacie.
Wypłaty ponad limit
Zmiany w zasadach wnoszenia PCC wprowadza nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych ustaw. Dotyczą one m.in. umów pożyczki odnawialnej (rewolwingowej), zawieranej między przedsiębiorcami na dłuższy okres, np. pięć lat, zakładającej określony limit, np. milion złotych. W zależności od potrzeb pożyczkobiorca otrzymuje wypłatę jednorazowo albo w transzach.
Jak wyjaśnia prawnik Marcin Malinowski, po spłacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta