Większa kontrola przy wydawaniu publicznych pieniędzy
Organizacje pozarządowe wykorzystujące w swojej działalności pieniądze publiczne muszą się liczyć z koniecznością ujawnienia informacji o sposobie wykorzystania tych funduszy.
Takie m.in. zmiany wprowadziła ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (dalej ustawa nowelizująca), która weszła w życie 24 września.
Dostęp do informacji
Jak wynika z nowych przepisów (art. 4a–4c ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) – tzw. organizacje trzeciego sektora tj. organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego (z wyjątkiem stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego), które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, muszą udostępniać informację publiczną. Mogą to zrobić:
- przez ogłaszanie informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej,
- przez ogłaszanie informacji publicznej na swojej stronie internetowej albo
- na wniosek.
Planowanie współpracy
Tak jak dotychczas, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, roczny program współpracy z nimi. Ma na to czas do 30 listopada roku poprzedzającego okres jego obowiązywania. Taki program może być też wieloletni.
Jak wynika z nowych przepisów, gdy po konsultacjach właściwa rada działalności pożytku publicznego wyrazi opinię o projekcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta