Przedsiębiorca może wskazać, którą zaległość chce uregulować najpierw
Jeśli urzędnik fiskusa zaliczy i zaksięguje wpłatę nie na ten tytuł co trzeba, to podatnik ma prawo złożyć zażalenie na takie postanowienie.
Regina Drabik
Otrzymaliśmy postanowienie z urzędu skarbowego, że urzędnicy zaliczyli naszą wpłatę na całkiem inną zaległość, niż o to wnioskowaliśmy. Nie zgadzamy się z tym. W postanowieniu jest pouczenie, że możemy złożyć zażalenie na takie rozstrzygnięcie. Jak takie zażalenie powinno wyglądać? – pyta czytelnik.
Kwestia zaliczenia wpłaty podatnika przez organ podatkowy jest uregulowana w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Jeśli podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania wpłaca środki, to organ podatkowy musi taką wpłatę zaksięgować dokładnie na tytuł wskazany przez podatnika. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy zobowiązanie podatkowe wskazane przez podatnika już jest uregulowane. W takim przypadku, zgodnie z art. 62 § 1 o.p., organ podatkowy ma prawo zaliczyć taką wpłatę na poczet zobowiązania podatkowego, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Warunkiem jest oczywiście istnienie takich zobowiązań podatkowych z różnych tytułów.
Złożenie zażalenia jest wolne od opłat.
Z urzędu
Organ podatkowy samodzielnie zaliczy więc wpłatę podatnika na konkretny, wybrany przez siebie tytuł prawny, jeśli:
1. podatnik nie wskaże, które zobowiązanie reguluje (i wtedy organ podatkowy ma prawo zaliczyć wpłatę na to zobowiązanie, które jest najstarsze),
2. podatnik wskazał,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta