Nie każdy rejestr to ewidencja pracy
Zestawienie wejść i wyjść z czytnika kart przy firmowych drzwiach nie wykazuje rzeczywistej codziennej aktywności podwładnych. Nie jest to też rejestracja czasu pracy zgodna z przepisami.
Mogłoby się wydawać, że ewidencjonowanie czasu pracy jest jedną z tych formalności, które nie nastręczają zatrudniającym kłopotów. Często okazuje się jednak, że funkcjonująca w zakładzie praktyka ma niewiele wspólnego z wymogami, które stawiają przed nim przepisy.
Należyte ewidencjonowanie czasu pracy jest nie tylko wyrazem dbałości o należytą organizację pracy. To również prawny obowiązek każdego pracodawcy. Wynika on z art. 149 k.p. Co do zasady nie ma od niego wyjątków. Ewidencję należy prowadzić dla wszystkich zatrudnionych.
Pewne odstępstwa występują jedynie wobec pracowników pracujących w systemie zadaniowym, zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy lub otrzymujących ryczałt za nadgodziny bądź pracę w nocy. Dla tych grup pracowników ewidencję też należy prowadzić, ale nie trzeba odnotowywać dokładnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta