Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy rejestr to ewidencja pracy

03 grudnia 2015 | Praca i ZUS | Patrycja Zawirska
Patrycja 
Zawirska, radca prawny, kieruje Departamentem Prawa Pracy 
w K&L Gates
źródło: materiały prasowe
Patrycja 
Zawirska, radca prawny, kieruje Departamentem Prawa Pracy 
w K&L Gates

Zestawienie wejść i wyjść z czytnika kart przy firmowych drzwiach nie wykazuje rzeczywistej codziennej aktywności podwładnych. Nie jest to też rejestracja czasu pracy zgodna z przepisami.

Mogłoby się wydawać, że ewidencjonowanie czasu pracy jest jedną z tych formalności, które nie nastręczają zatrudniającym kłopotów. Często okazuje się jednak, że funkcjonująca w zakładzie praktyka ma niewiele wspólnego z wymogami, które stawiają przed nim przepisy.

Należyte ewidencjonowanie czasu pracy jest nie tylko wyrazem dbałości o należytą organizację pracy. To również prawny obowiązek każdego pracodawcy. Wynika on z art. 149 k.p. Co do zasady nie ma od niego wyjątków. Ewidencję należy prowadzić dla wszystkich zatrudnionych.

Pewne odstępstwa występują jedynie wobec pracowników pracujących w systemie zadaniowym, zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy lub otrzymujących ryczałt za nadgodziny bądź pracę w nocy. Dla tych grup pracowników ewidencję też należy prowadzić, ale nie trzeba odnotowywać dokładnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10311

Wydanie: 10311

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament