Kontrahent nie zapłacił, przedsiębiorca straci na odsetkach
Odstąpienie od umowy sprzedaży udziału w nieruchomości pociąga za sobą obowiązek korekty przychodu na bieżąco.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 22 października 2015 r. (I SA/Rz 771/15).
Stan faktyczny
We wniosku ze stycznia 2015 r. podatniczka wyjaśniła, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Siedem lat wcześniej podpisała umowę sprzedaży udziału w nieruchomości, która była składnikiem jej majątku związanego z działalnością. Z tytułu sprzedaży wystawiła fakturę, ale sprzedaż była zwolniona z VAT. Cena sprzedaży – zgodnie z postanowieniami aktu notarialnego – miała być uiszczona do maja 2009 r. W związku z zawarciem umowy podatniczka wykazała przychód, który wpłynął na wysokość zaliczki na podatek dochodowy.
Trzy lata później strony umowy sprzedaży odstąpiły od jej realizacji i przeniesienia własności nieruchomości ze względu na brak zapłaty za udział w nieruchomości. Właścicielka firmy zapytała, czy odstąpienie przez nabywcę od umowy sprzedaży prawa własności udziału w nieruchomości z kwietnia 2008 r. spowoduje u niej konieczność korekty wcześniej wykazanego przychodu, a jeśli tak, to kiedy taka korekta powinna nastąpić. Sama uważała, że korekta przychodów i kosztów powinna nastąpić w okresie rozrachunkowym, w którym odstąpiono od umowy sprzedaży udziału. W jej ocenie przepisy o PIT nie przewidują bowiem możliwości korekty za lata ubiegłe w związku z odstąpieniem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta