Zryczałtowany zwrot VAT powinien być zapłacony przelewem
Przedsiębiorca, który kupuje towary od rolników ryczałtowych, nie ma prawa odliczyć w deklaracji oddanej sprzedawcy kwoty daniny, jeśli rozliczy się z nim gotówką. Nie ujmie jej także w podatkowej księdze po stronie kosztów.
Jestem podatnikiem VAT czynnym. Prowadzę działalność w zakresie handlu m.in. płodami rolnymi. Wśród moich dostawców są także rolnicy ryczałtowi. Zakup produktów rolnych od nich dokumentuje wystawianą fakturą VAT RR. Zazwyczaj za nabywane od nich produkty rolne płacę przelewem i wówczas zryczałtowany zwrot podatku przysługujący rolnikowi ryczałtowemu powiększa u mnie podatek naliczony i odliczam go w deklaracji VAT-7. Sporadycznie występują jednak sytuacje, że płacę rolnikowi ryczałtowemu gotówką. Czy w przypadku faktury VAT RR opłaconej gotówką, kiedy zryczałtowany zwrot podatku nie podlega odliczeniu, mogę wykazać go jako koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przeze mnie metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Kupując produkty rolne od rolnika ryczałtowego, podatnik VAT czynny powinien udokumentować tę czynność wystawioną dla tego rolnika ryczałtowego fakturą VAT RR, w której wykaże przysługujący temu rolnikowi zryczałtowany 7-proc. zwrot podatku. Kwota zryczałtowanego zwrotu VAT jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Oryginał tej faktury czytelnik powinien przekazać dostawcy (zob. art. 115 ust. 1, art. 116 ust. 1 i ust. 2, art. 146a pkt 3 ustawy o VAT).
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta